Förändring inom ögonsjukvården
Nu genomförs förändringen inom ögonsjukvården
Nu har den specialiserade ögonsjukvården samlats i större mottagningar, geografiskt fördelade över Stockholms län. Förändringen ska bidra till en mer jämlik vård och erbjuda patienterna samma typ av undersökningar och behandlingar på alla mottagningar.
De nya mottagningarna börjar ta emot patienter den 1 oktober 2026 och drivs av följande vårdgivare.
Aleris Sjukvård AB
- Brommaplan
- Farsta centrum
- Nacka Forum
- Centrala Sundbyberg (öppnar under första kvartalet 2027)
Capio Medocular AB
- Globen, Johanneshov
Optalmica Stockholm AB
- Sollentuna sjukhus
- Hagastaden, Solna
- Täby centrum
ÖgonLasern i Stockholm AB
- Kungsholmen, Stockholm
- Odenplan, Stockholm
Utöver mottagningarna ovan ska S:t Eriks ögonsjukhus öppna en mottagning för specialiserad ögonsjukvård i Södertälje, enligt beslut i hälso- och sjukvårdsnämnden den 16 juni 2026. Mottagningen beräknas ta emot patienter från mitten av november 2026.
Tillsammans kommer vårdgivarna i den nya organisationen ha kapacitet att ta hand om hela behovet av specialiserad ögonsjukvård i länet. Vårdgivare kan hänvisa patienter till 1177.se där det finns aktuell information om vilka mottagningar som tar emot patienter. Patienter har rätt att själva välja vilken mottagning de vill gå till.